środa, 27 kwietnia 2022

DIETA UZUPEŁNIAJĄCA NIEDOBORY

 DIETA UZUPEŁNIAJĄCA NIEDOBORY

Każdy zdaje sobie sprawę z tego jak długotrwałe niedobory poszczególnych witamin wpływają na nasze zdrowie.

  Niedobór witaminy A źle wpływa na skórę i włosy.
Ponad to:
 Witamina A jest niezbędna do zachowania wzroku . Witamina ta jest potrzebna do przekształcenia światła, które trafia w twoje oko, w sygnał elektryczny, który można wysłać do mózgu.

W rzeczywistości, jednym z pierwszych objawów niedoboru witaminy A może być ślepota nocna, znana jako kurza ślepota. Ludzie z tym stanem mogą nadal widzieć normalnie w ciągu dnia, ale mają zmniejszone widzenie w ciemności, gdy ich oczy mają trudności z podnoszeniem światła na niższych poziomach.

Niedobór witaminy D to :

 Osłabienie kości i mięśni, przygnębienie, smutek, depresja, nadciśnienie, częste przeziębienia, spadek odporności , choroby zębów i przyzębia, nadmierne pocenie się, choroby serca, nasilenie objawów alergii, problemy skórne, osłabienie, zespół przewlekłego zmęczenia, problem z wysokim stężeniem parathormonu, mniejsza wydolność organizmu, częstsze kontuzje, osłabienie wyników uzyskanych przez sportowców.

Będąc na diecie lub jedząc tak by utrzymać naszą sylwetkę uzupełnianie wszystkich witamin jest bardzo ważne ale też nie łatwe bo nie jesteśmy w stanie tyle zjeść aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na nie wszystkie.

Podpowiem, że:

 1 marchewka pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę A, więc jedno mamy już z głowy a warzywo jest łatwo dostępne. 10 suszonych moreli również pokrywa zapotrzebowanie na tą witaminę.

Oleje tłoczone na zimno zawierają znacznie więcej witaminy E porównaniu do rafinowanych, ponieważ proces rafinacji niszczy aż 75% witaminy.


 Kiwi - 3szt. - ok. 200g - 19% dziennego zapotrzebowania

Orzechy laskowe - 20g - 20% dziennego zapotrzebowania

Jagody - 200g - 23% dziennego zapotrzebowania

Szpinak - 200g - 27% dziennego zapotrzebowania

Sałata radicchio - 200g - 30% dziennego zapotrzebowania

Migdały - 20g - 34% dziennego zapotrzebowania

Ziarna słonecznika - 20g - 47% dziennego zapotrzebowania


Objawy niedoboru witaminy B12

Objawy które mogą wystąpić to m.in. utrata smaku, spadek masy ciała, zaczerwienienie i nadmierne wygładzenie powierzchni języka, zaparcia lub biegunki. Witamina B12, podobnie jak inne związki z tej grupy, bierze udział w procesie powstawania czerwonych krwinek. Utrzymujący się niedobór tej substancji prowadzi do rozwoju niedokrwistości. Spośród symptomów neurologicznych, chory może odczuwać drętwienie kończyn, uczucie kłucia w opuszkach palców u stóp, a także problemy z koordynacją ruchową. Witamina B12 w istotny sposób wpływa na funkcje poznawcze. Jej długotrwały niedobór może wpłynąć na pojawienie się urojeń, zaburzeń nastroju, manii i depresji. Jeśli nie jest on odpowiednio leczony, może prowadzić nawet do nieodwracalnych zaburzeń ze strony układu nerwowego.

Gdzie jej szukać:

  Źródłem kobalaminy w pożywieniu jest mięso i inne produkty pochodzenia zwierzęcego. Osoby unikające tych pokarmów w diecie są więc w większym stopniu podatni na pojawienie się niedoboru.

 Te przykładowe witaminy to jedne z wielu jakie nasz organizm powinien przyjmować codziennie w dawkach pokrywających dzienne zapotrzebowanie na nie.

W internecie łatwo znaleźć kalkulatory, które wyliczają dzienne zapotrzebowanie na podstawowe witaminy i minerały, biorąc pod uwagę naszą płeć i wiek.

Dlatego w bardzo łatwy sposób możemy sobie je wyliczyć.

Trudniej jednak skomponować taką dietę, która mogłaby pozwolić na uzupełnienie ich wszystkich na raz w jednodniowej diecie.

Możemy jednak próbować codziennie odżywiać się najlepiej jak potrafimy aby żyć na najwyższym poziomie oraz mieć energię i witalność, którą ciężko będzie podważyć wolnym rodnikom lub stresie oksydacyjnym atakującym nas niemal codziennie.

Poniżej cennik badań dzięki, którym możemy sprawdzić na jakim poziomie znajdują się witaminy w naszym organizmie.

Aby mieć wiedzę na temat naszych niedoborów dobrze byłoby wykonać takie badania.
Koszt takich badań łatwo sobie zliczyć :

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz