poniedziałek, 11 kwietnia 2022

WODA ŹRÓDŁO ŻYCIA

 NAWADNIANIE ORGANIZMU

Nasz organizm składa się z 50-55% wody u kobiet i 60-65% u mężczyzn, dlatego regularne picie wody jest bardzo ważne aby być silnym, efektywnym a co najważniejsze nie dopuszczać do odwodnienia.

Niewielkie niedobory wody sprawiają poważne problemy w funkcjonowaniu organizmu - znacząco obniżają kondycję i samopoczucie.

Każda aktywność fizyczna powoduje, że zapotrzebowanie na wodę się zwiększa.
Podczas treningu nasz organizm traci wodę podczas oddychania i pocenia się.
Dlatego podczas treningu zapotrzebowanie na wodę znacznie wzrasta. Tracąc wodę szybko tracimy siły, mamy mniejszą koordynację ruchów, zmniejsza się koncentracja, szybciej się męczymy i ogólnie wydajność spada poniżej naszych możliwości.
Podczas treningu powinno się pić powoli i małymi łykami około 200 ml na 15-20 minut aby zachować prawidłową temperaturę ciała. Po treningu 0,5 litra wody najlepiej izotoniku, który lepiej nawodni nasze ciało.

Na każdy 1 kg masy ciała powinniśmy pić 30 mililitrów wody, ilość ta wzrasta w trakcie aktywności fizycznej. Dlatego w zależności od wysiłku powinniśmy adekwatnie więcej pić wody. Im większy wysiłek tym zapotrzebowanie rośnie.

Dlatego łatwo zauważyć, że na zawodach lekkoatletycznych punkty nawadniające są bardzo ważnym etapem całej trasy.

Ten z biegaczy, któremu udało się złapać wodę i ją wypić odczuje różnicę w pokonaniu kolejnych kilometrów na trasie. Jego organizm mu za to podziękuje większą wydajnością.

Inne zapotrzebowanie na wodę jest latem i inne w zimie. Wraz ze wzrostem temperatury powietrza szybciej tracimy wodę dlatego jej zapotrzebowanie również rośnie. Wysoka temperatura wymusza picie wody nawet kosztem pożywienia, gdyż przy wysokich temperaturach tracimy apetyt na rzecz nawadniania.

Powinniśmy pić regularnie nie czekając aż nam się zachce ponieważ mechanizm pragnienia działa z opóźnieniem i kiedy go czujemy nasz organizm jest już lekko odwodniony.

Wraz z wiekiem ludzie mylą pragnienie z głodem dlatego zamiast pić jedzą i tyją. W jedzeniu również znajduje się woda ale nie w takiej ilości jaką potrzebujemy.

Ogólna ilość wody dla wszystkich jest niemożliwa do wykazania gdyż każdy prowadzi inny tryb życia. Niektórym starczy tylko 1,5 litra wody a innemu dopiero wypicie 4 litrów da optymalne nawodnienie więc jest to kwestia bardzo indywidualna.

Należy zachować umiar również w jej piciu ponieważ przedawkowanie zwiększa ilość osocza we krwi a zmniejsza stężenie sodu w płynach ustrojowych (hiponadremia).

Należy wybierać wody niegazowane i dobrze mineralizowane. Idealnym rozwiązaniem jest również woda alkaliczna tzw żywa, która lepiej reguluje wszystkie przemiany, nawadnia i podobno nawet uzdrawia. Niestety żadnych cudów w tym temacie nie zbadano.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz